زندگینامه برادران زیزی

زندگینامه هنرمند برادران زیزی بر اساس آخرین آمار و اطلاعات کسب شده از منابع رسمی و غیررسمی گردآوری شده است.

در این صفحه شما زندگینامه برادران زیزی را می خوانید.

musickordi_comm instagram page
برادران زیزی | Zizi Brothers | برایانی زی زی

برادران زیزی

خواننده

Zizi Brothers

Singing برایانی زی زی

زندگی نامه برادران زیزی


از دیرباز موسیقی در محافل کُردی بخصوص عروسی و شادی جایگاه ویژه ای داشته که موسیقی کوردی سبک خاصی را برای این نوع مراسمات داشته است.


از قدیم موسیقی کوردی شاهد چندین گروه و هنرمند برای مراسمات رقص(هه‌لپرکی) بوده است و بعد از پیدا شدن رادیو و تلویزیون در مناطق کردنشین این سبک از موسیقی کُردی رواج بیشتری پیدا کرده و گروه‌های بیشتری به این سبک موسیقی کردی برای رقص روی آوردند.


یکی از این گروه ها گروه برادران زیزی(برایانی زی‌زی) بود که از هنرمندان شهر سقز در کردستان ایران بودند و بیش از 40 سال موسیقی شاد کوردی را در مراسمات شاد و عروسی و کنسرت تقدیم کردند و با اشعار و آوازهای خود شادی و خروشی لذت بخش را از خود ارائه می کردند.

 

گروه برادران زیزی

 


از بهترین نمونه آثار آنها می توان به آهنگ های شه‌مامه و خال خال، سویلا بالا به‌رز، شیرینه خانم، مه‌نیه باوانم، به بانه‌نه‌وا، توخودا فاتم ده واز بینه و ... اشاره کرد.

 

 

گروه برادران زیزی

 

برداران علی و حسین شوخ‌کمان از نفرات اصلی گروه زیزی بودن، پدر آنها میرزا شکرالله و مادرشان کافیه نام داشته است.
آنها 4 برادر به نام های علی، حسین، مسعود و حسن و 1 خواهر به نام کُبرا بودند که علی فرزند اول خانواده و در سال 1308 به دنیا آمده است.
پدرشان میرزا شکرالله شخصی خوش صدا و خوش آوازده بوده است.


علی فرزند ارشد خانواده هنرش را از پدر خود آموخته و بجز خوانندگی تنبک زدن و کار با سازهای مختلف را از پدر خود فراگرفته بود و بعد از یادگیری، برادرش حسین را نیز زیر سایه خود گرفت و بعد از فوت پدر و برادرانش و با وجود سنگینی از دست دادن خانواده، هنر و موسیقی را ادامه داده بود ولی نهایتا در سال 1386 دار فانی را وداع گفت.

 

 

علی شوخ کمان از گروه برداران زیزی

 

 

برادر کوچکترش حسین شوخ کمان در سال 1320 در شهر سقز به دنیا آمد و از بچگی او را زیزی صدا می زدند.


او در سال 1329 در چای خانه ای  مشغول به کار بوده که برادرش علی وقتی می بیند که صدای خوبی دارد و گاهی اوقات در آنجا آواز می خواند آنرا زیر سایه خود می گیرد و مشغول به کار هنری می شوند و همراه چند نفر دیگر به گروه برادران زیزی معروف می شوند.

 

 

حسین شوخ کمان از گروه برداران زیزی

 

حسین در 15 سالگی ازدواج کرده و صاحب 5 دختر و 1 پسر شد.

 

دلیل نام گزاری گروه به برادران زیزی:

روزی از حسین خوش کمان می پرسند چرا اسم گروه شما زیزی است، او می گوید که در دوران بچگی اولین حروفی که به زبان می آوردم، زی و زا و زز بوده است که از همان بچگی به زیزی معروف شدم و این نام ناخودآگاه روی گروه ما نقش بست و گروه ما به این شکل نام خود را پیدا کرد.
 

 

یکی از خصوصیات بارز آواز های برادران زیزی بداهه گویی بوده است. به این منظور که بیشتر آثارشان شعرهای بوده که از قبل آماده و یا گفته نشده بوده است و اکثرا آوازهای آنها همراه با ضرب و نی و بالان بوده است.


برداران زیزی در شهرهای سقز، سنندج، چابهار، کامیاران و دیواندره و چند شهر دیگر کنسرت برگزار کرده اند و تعدادی آثار آنها از رادیو و تلویزیون پخش شده است.


از نوازنده های گروه برادران زیزی می توان به توفیق تارژن و مصیب شادابی اشاره کرد که از بزرگهای دوره خود از شهر تکاب بوده اند.


هنرمند زیزی دارای روابط اجتماعی خوبی بوده و مورد قبول دوستان و آشنایان بوده است و در بخشهای از زندگی خود همراه با زنده یاد استاد حسن زیرک همکاری داشته است و در روز ازدواج حسین، حسن زیرک به همراه همسر خود در مراسم عروسی او شرکت کرده و برای او آهنگ هاته ده‌ر با بیته ده‌ر را خوانده است.

 

حسن زیرک در مراسم برادران زیزی



برادران زیزی هنوزهم جایگاه بالای نزد مردم دارند و به عنوان هنرمندان ملی از آنها یاد می شود. حسین زیزی در سال 1394 دار فانی را وداع گفت است.
 

برادران زیزی

روح شان شاد و یادشان گرامی

گردآوری و تنظیم توسط وب سایت موزیک کردی

 

 

 

*

+ نمایش همه خواننده ها
* تبلیغات
* جدیدترین آهنگها