زندگینامه طاهر توفیق

زندگینامه هنرمند طاهر توفیق بر اساس آخرین آمار و اطلاعات کسب شده از منابع رسمی و غیررسمی گردآوری شده است.

در این صفحه شما زندگینامه طاهر توفیق را می خوانید.

ManotoZaban English learning
طاهر توفیق | taher tofigh | تاهیر ته‌وفیق

طاهر توفیق

خواننده

taher tofigh

تاهیر ته‌وفیق

زندگی نامه طاهر توفیق


زندگینامه استاد طاهر توفیق:
استاد طاهر توفیق در سال ۱۹۲۲میلادی مطابق با ۱۳۰۱ شمسی در شهر کوی سنجق کردستان عراق که به دیار شهر موسیقی و هنر شهرت داشت به دنیا امد.
تحصیلات ابتدایی رو به رسم‌ آن زمان در مکتب خانه ها با اموزش و یادگیری قران اغاز کرد و سپس به مدرسه ابتدایی شهر کوی سنجق رفت و از همانجا به سبب صدای خوبش عضو گروه سرود مدرسه شد.
از سال ۱۳۱۵ زیر نظر اساتید بزرگی شروع به آواز خواندن کردند و از همان ابتدا برای انتخاب آهنگ وسواس زیادی به خرج دادند و به همین دلیل بیشتر از آواز شاعران نامدار کُرد همچون استاد نالی ،حاجی قادر کویُی و....برای خواندن استفاده کردند.
سالهای محنت بار جنگ جهانی دوم برای استاد طاهر توفیق یاداور دوران تلخ و پُر رنجی است که او را از تحصیل بیشتر و اموختن اصول موسیقی محروم ساخت.
پس از ان سالهای پر رنج و درد استاد توفیق راه بغداد را در پیش گرفت و در سال ۱۳۲۴ در بخش کُردی رادیو بغداد به صورت قرار داردی مشغول به کار شد.
این کار تا ۱۳۳۵ که به استخدام رسمی دولت درامد و عضو وزارت خانه بغداد شد ادامه داشت.
در سال ۱۳۳۹ به اربیل عراق منتقل شدند و با وجود مشعله ی کاری شدید باز هم از هنر و موسیقی فاصله نگرفت و در طی سالیان دراز اهنگهای بسیار و ماندگاری مانند (مطرب حریفان،ساقی درویشان)و....را از خود به جای گذاشت.
از جمله ترانه های ماندگار ایشان میتوان به آهنگهای غربت،شیرین به‌هاره،قلبی من،کراس زرده،ای بادی شمال و سایر ترانه های ایشان که در وب سایت موزیک کردی موجود اشاره کرد.
این استاد گرانقدر در اجرای مقام بسیار ماهر بودند و در این زمینه چنان مهارتی به دست اوردند که به استاد مقامان مشهور شدند.
هنرمند نامدار کُرد طاهر توفیق در سال ۱۹۸۷ شیفتگان خود را برای ابد تنها گذاشت اما یاد و خاطره این استاد گرانقدر تا ابد در دل و جان طرفداران موسیقی کُردی ماندگار شد.روحش شد.
گلچین بهترین ترانه های استاد طاهر توفیق

*

+ نمایش همه خواننده ها
* تبلیغات
* جدیدترین آهنگها