زندگینامه کامکارها

زندگینامه هنرمند کامکارها بر اساس آخرین آمار و اطلاعات کسب شده از منابع رسمی و غیررسمی گردآوری شده است.

در این صفحه شما زندگینامه کامکارها را می خوانید.

musickordi_comm instagram page
کامکارها | Groh Kamkarha | گروپی کامکار

کامکارها

خواننده و شاعر

Groh Kamkarha

Singer and poet گروپی کامکار

زندگی نامه کامکارها


زندگینامه اعضای گروه کامکار:

گروه موسیقی کامکارها در سال ۱۳۴۴ در سنندج، به عنوان گروهی خانوادگی به سرپرستی حسن کامکار (ویلن) و عضویت هوشنگ (آکاردئون)، بیژن (خواننده)، پشنگ (سنتور)، قشنگ (خواننده و ویلن) و ارژنگ (تمبک) تشکیل شد. از سال ۱۳۵۰ برخی از این افراد برای فراگیری موسیقی آکادمیک به تهران آمده و در دانشکده هنرهای زیبا به تحصیل مشغول شدند. پس از چندی کامکارها، تحت سرپرستی محمدرضا لطفی، حسین علیزاده و پرویز مشکاتیان، به همراه تنی چند از دیگر هنرمندان، به عضویت گروه‌های شیدا و عارف درآمدند. این دو گروه کنسرت‌های موفّقیّت آمیزی را با خوانندگی محمدرضا شجریان و شهرام ناظری به اجرا گذاشتند. بعضی از افراد این گروه سابقهٔ عضویت در گروه موسیقی چاووش را دارند.
مدیریت هنری گروه کامکارها بر عهدهٔ «هوشنگ کامکار» است.

فعالیت های هنری گروه کامکار:

اوّلین کنسرت‌های رسمی این خانواده با نام «گروه کامکارها» در اوایل دوران پس از انقلاب ۱۳۵۷ در مجموعه آزادی و تالار وحدت اجرا شد که شامل موسیقی سنتی ایرانی، تکنوازی سنتور اردوان و موسیقی کردی بود. در سال ۱۳۶۸ امید لطفی، فرزند قشنگ و محمدرضا لطفی، به گروه پیوست و نوازندگی تار گروه را به عهده گرفت. این گروه کنسرت‌های متعددی در داخل و خارج از کشور اجرا نموده‌است.

جوایز و افتخارات گروه کامکارها:

این گروه در تاریخ ۲۰ آذر سال ۱۳۸۲ کنسرتی به مناسبت اعطای جایزه صلح نوبل به شیرین عبادی در اسلو پایتخت کشور نروژ برگزار کرد..
زندگی و آثار گروه کامکارها در فیلم مستند ۹۰ دقیقه‌ای به کارگردانی محمدرضا عینی به تصویر کشیده شده‌است.
در مهر ۱۳۸۶ در جشن خانه موسیقی ایران، گروه کامکارها با اهداء جایزه و لوح تقدیر مورد تجلیل قرار گرفتند.
گروه کامکارها در شهریور ۱۳۹۷ در نخستین فستیوال موسیقی «ققنوس» مورد تقدیر قرار گرفتند..

بهترین آهنگهای گروه کامکارها رو در وب سایت موزیک کُردی ببینید.

زندگینامه هنرمند هوشنگ کامکار:

هوشنگ کامکار ،آهنگساز و مدرس موسیقی و مترجم آثار تئوریک موسیقی و مدیر گروه کامکارها ،هفتم اسفندماه ۱۳۲۵ در سنندج به دنیا آمد...فرزند ارشد مرحوم استاد حسن کامکار است و طبیعتاً در فضایی آکنده از عشق به موسیقی کارش را آغاز کرد. در نوجوانی آکاردئون می زد. با برادران و تنها خواهرشان  گام به گام کار گروهی را آغاز کردند و در همان سنندج در باشگاه افسران، مدارس و تالارهای این شهر موسیقی ردیف دستگاهی و همچنین موسیقی کردی را اجرا می کردند.

پس از اخذ مدرک دیپلم در رشته طبیعی از سنندج به تهران آمد .پدر از دوستان استاد حسین دهلوی بود و پسر را برای راهنمایی به نزد ایشان فرستاد و واستاد راهنماییش کرد تا  به مدت دو سال در هنرستان شبانه عالی موسیقی  کارشناس موسیقی شود و با همین عنوان به سنندج برگشت و به آموزش موسیقی در زادگاهش مشغول شد.

 سال پنجاه و یک به دانشکده موسیقی دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران وارد شد و در رشته آهنگسازی با رتبه ی اول لیسانس گرفت . با بورس اهدایی از کشور ایتالیا عازم رم شد و در کنسرواتوار سانتاچی چیلای رم  فنون کنترپوان و  فوگ  را طی مدت یک سال و نیم آموخت. 

مدتی بعد  به آمریکا رفت و فوق لیسانس اش را از دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکوی آمریکا در رشته تاریخ موسیقی اخذ کرد . پس از آنکه در سال پنجاه و هشت به ایران برگشت، مدتی در  دانشکده ی هنرهای زیبای دانشگاه تهران  و دانشگاه فارابی به انتقال آموخته های خود پرداخت. ده سال در دانشگاه هنر تدریس کرد و شش سال مدیر گروه موسیقی این دانشگاه بود.

دراین مدت  شکل گیری گروه کامکارها نیز رسمی تر شده بود و مدیریت آن بنابر سنت خانوادگی و تجربیات علمی و عملی به عهده او گذاشته شد.

هوشنگ کامکار به فراخور تحصیلات آکادمیکش در موسیقی به تالیف و ترجمه آثاری تخصصی دراین زمینه دست یازیده است که از جمله آنها می توان به « اصول ارکستراسیون »نوشته ی «ریمسکی کورساکوف » (انتشارات چنگ -1362)، «فوگ و انوانسیون »، «هارمونی قرن بیستم »، «کنترپوان مدال »، «موسیقی کلاسیک و رمانتیک»، «ارکستراسیون »، « کنترپوان »و « آموزش آهنگ سازی » اشاره کرد.

فعالیت هوشنگ کامکار در زمینه آهنگسازی از سالها قبل آغاز شد. وی هم با موسیقی ردیف دستگاهی ایران آشنا بود و هم موسیقی ارکسترال. موسیقی‌های کردی  با جانش عجین شده بود و در اروپا و آمریکا تحصیل موسیقی کرده بود و بنابر این آثارش از رنگ و بوی خاصی بر خوردار است.

 چهره به چهره با کامکارها  یادداشت هوشنگ کامکار درباره آلبوم بی‌غبار عادت

 همه چیز برای بیان احساس

روی اشعار نوی سهراب سپهری «در گلستانه »را با صدای شهرام ناظری آهنگسازی کرد .« بهاران آبیدر »، « بر تارک سپیده »، «به یاد حافظ »، « سماع مجلسیان »، « سماع ضربی ها »، « باله ی شهرزاد به نام افسانه ی 2001 شب »، «پویم سمفونیک کردی » و « شباهنگام » کارهای بعدی اش بودند.

تصنیف «کجایید ای شهیدان خدایی» یکی از مشهورترین آهنگ هایی است که ساخت و تنظیم  و با صدای برادرش بیژن کامکار اجرا کرد. همچنین است آهنگ «سرود سرزمین» با شعری از «لنگستون هیوز، شاعر سیاهان آمریکا» و ترجمه احمد شاملو.

هوشنگ کامکار فعالیتش در زمینه ی موسیقی فیلم را نیز از سال 1362 با ساخت موسیقی فیلم «پل آزادی » آغاز کرد و در این زمینه نیز به تجربیات ارزنده ای دست یافته است.

وی هم اکنون مدیریت گروه کامکارها و آموزشگاه موسیقی کامکارها را به عهده دارد و همچنان با تجربه و انرژی بسیار به آموزش، تالیف و ساخت آثار ارزنده تازه اهتمام می ورزد.

آخرین اثر ترجمه‌ای هوشنگ کامکار کتاب «کنترپوآن» از والتر پیستون است که انتشارات افق پاییز 86 به بازار کتاب عرضه کرده است.

زندگینامه اردشیر کامکار:

اردشیر کامکار ،نوازنده چیره دست کمانچه و آهنگساز،در سال ۱۳۴۱ در شهر سنندج به دنیا آمد. وی از کودکی نواختن ویولن را نزد پدرش (حسن کامکار) فراگرفت.

زندگی در خانواده‌ای که تمامی آنها اهل موسیقی بودند و در کنار راهنمایی و حمایت پدر و برادران بزرگتر سبب شد تا اردشیر کامکار همچون دیگر برادران، موسیقی را فرا گیرد.

وی از نوجوانی به عنوان نوازندهٔ ویولن و کمانچه به عضویت ارکستر فرهنگ و هنر سنندج درآمد.

اردشیر از استعداد موسیقایی خوبی بهره‌مند بود و قطعات دشوار ویلن استاد ابوالحسن صبا را با کمانچه اجرا می‌کرد.

آشنایی با گروه کامکارها / کامیابی چهل ساله کامکارها / کامکاری و ماندگاری / چهره به چهره با کامکارها
وی در حدود سال ۱۳۶۰ به تهران آمد و با گروه‌های عارف و شیدا شروع به همکاری کرد.

در همان زمان، مطالب تکمیلی را نزد استاد محمدرضا لطفی و پشنگ کامکار آموخت و در محضر آنها با تکنیک‌های نوازندگی بیشتر آشنا شد.

از آلبوم‌های مستقل او می‌توان به ناشکیبا با خوانندگی همایون شجریان، راز نگاه و آلبوم بی غبار عادت با همنوازی شروین مهاجر، اشاره کرد.

اردشیرکامکار در نوازندگی کمانچه صاحب سبک است و سهمی جدی در ارتقای تکنیک‌های این ساز و آموزش آن به نسل بعد از خود ایفا کرده است.

زندگینامه ارسلان کامکار:

ارسلان کامکار در سال ۱۳۳۹ در سنندج به دنیا آمد...وی مقدمات موسیقی را نزد پدر فراگرفت و در سنین خردسالی در شهر سنندج، با گروه‌های مختلفی که توسط پدرش سرپرستی می‌شد، به اجرای کنسرت می‌پرداخت.

ارسلان پس از چندی به تهران آمد و در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران به فراگیری موسیقی پرداخت.

آشنایی با گروه کامکارها / کامیابی چهل ساله کامکارها / کامکاری و ماندگاری / چهره به چهره با کامکارها
پس از تکمیل دروس موسیقی، به عنوان نوازنده ویلن، همکاری با ارکستر سمفونیک تهران را آغاز کرد و به عنوان یکی از اعضای ارزشمند این گروه و مایستر ارکستر سمفونیک تهران شناخته شد.

وی علاوه بر ویلن در نوازندگی عود نیز مهارت دارد. ارسلان کامکار آثار متعددی را پدید آورده از جمله:

به یاد علی اصغر کردستانی
زردی خزان
سوئیت سمفونیک افسانه سرزمین پدری‌ام
سرود ایران
شوریده دل
سوئیت سمفونیک کردی
کنسرتینو کمانچه (با همکاری اردشیر کامکار)
شباهنگام (با همکاری هوشنگ کامکارروی اشعار نیما یوشیج)
جاده ابریشم
موسیقی متن فیلم مادر (به کارگردانی علی حاتمی)
موسیقی متن فیلم آوازهای سرزمین مادری‌ام (به کارگردانی بهمن قبادی)
آلبوم خاک
نغمه خراسانی
نغمه صلح
آلبوم ئه وین
ارسلان همچنین در زمینه موسیقی کودکان نیز، موسیقی متن تاترهای سبز در سبز  شش جوجه کلاغ و روباه، کار آگاه 2، بابا بزرگ و ترب و موسیقی فیلم تنبل قهرمان (همه نمایش‌ها به کارگردانی بهروز غریب پور اجرا شده است) را ساخته است........

 

*

+ نمایش همه خواننده ها
* تبلیغات
* جدیدترین آهنگها